шаблоны wordpress.

Дні діагностики раку шкіри

«Дні діагностики раку шкіри»
18 травня 2012 р.

З ініціативи дерматовенерологічної служби спільно з онкологічною службою з 2009 року в багатьох областях України навесні, перед початком пляжного сезону, проводяться організовані масові огляди населення на предмет наявності новоутворень шкіри, зокрема раків шкіри. Даний проект є некомерційним та проводиться за аналогією Європейського «Дня діагности-
ки меланоми» (Euro Melanoma Day), який проходить в Європі щорічно з 1999 року. Кількість знов зареєстрованих випадків меланоми щорічно підвищуєть- ся. За даними ВООЗ, щорічно у всьому світі реєструється приблизно 48 000 смертей, пов’язаних з меланомою. У 2010 р. в Україні було зареєстровано майже 3 тис. (2829) нових випадків меланоми і 1070 (38% від знов зареєстро-ваних випадків) смертельних випадків, обумовлених цією пухлиною. В се-
редньому в Україні захворюваність на меланому становить 6,18 випадків на 100 тис. населення. Найвищий рівень захворюваності меланомою відзначе-ний у м. Севастополі(АР Крим) – 12,4 випадки на 100 тис. населення, що в 2 рази вище, ніж в середньому по Україні, а найнижчий показник за реєстрова- ний в Чернівецькій області – 3,2 випадку на 100 тис. населення, що нижче середньо республіканського показника в 2 рази. Жінки в 1,5 рази хворіють частіше, ніж чоловіки. Пік захворюваності меланомою, як у чоловіків, так і у жінок припадає на вікову групу 65 років і старше. Всього в Україні станом на 2010 рік на диспансерному обліку з приводу раку будь-якої локалізації знахо- диться 972667 чоловік, при цьому 220795 (22,7%) з них це пацієнти зі злоя- кісними новоутвореннями шкіри. Питома вага злоякісних новоутворень шкі- ри виявлених при профілактичних оглядах становить 30% від усіх виявлених на профілактичних оглядах новоутворень.
За 2009-2011 р.р. в дні діагностики раку шкіри в Україні було виявлено більше 100 випадків меланоми шкіри, близько 300 випадків базаль- неклітинного і плоско клітинного раку шкіри, 1456 випадків передракових захворювань шкіри і більше 8000 меланоцитарних і немеланоцитарних доб- роякісних новоутворень шкіри, що вимагають диспансерного спостереження з приводу їх можливого переродження в злоякісні пухлини.
Кількість сонячних днів влітку в останні роки зросла, а інтенсивність сонячного випромінювання перевищує всі допустимі норми. У зв’язку з цим необхідно формувати у населення відповідальне та уважне ставлення до наявних новоутворень нашкірі зокрема родимок.
Родимками називають меланоцитарні невуси – доброякісні утворення з меланоцитів. Меланоцити – це клітини, які виробляють пігмент меланін, що захищає шкіру від шкідливого впливу ультрафіолетових променів. Тому при багаторазовому впливі ультрафіолету кількість меланіну збільшується і шкіра набуває коричневого відтінку (засмага).
Меланоцитарні невуси виникають при розподілі меланоцитів в шкірі і в тій або іншій кількості виявляються майже у всіх людей зі світлою шкірою. Людина народжується, не маючи родимок. Але минає кілька років, і вони починають з’являтися на різних ділянках шкіри. Піком їх активної появи є 5-6-річний вік і юнацький вік.
Спочатку родимки являють собою рівномірно пігментовані округлі або овальні плями розміром до 5 мм з гладкою поверхнею, колір яких може варіювати від світло-коричневого до чорного. З плином часу родимки не тільки збільшуються в розмірах, але і піднімаються над поверхнею шкіри, маючи вигляд округлого вузлика. Часто на поверхні родимки можуть рости короткі волоски. Переважна більшість родимок є доброякісними утворення- ми, вони ростуть пропорційно тілу людини і не доставляють будь-яких незручностей. Але іноді від них хочеться позбутися. Медичним показанням до видалення родимок є їх травма. Перед видаленням родимки необхідно пройти відповідні обстеження, в тому числі безпосереднє дослідження самої родимки методом дерматоскопії. Видалену родимку обов’язково(!) направ- ляють на гістологічне дослідження.
У кожної людини можуть з’явитися родимки з підвищеним ризиком переродження в злоякісну пухлину. Такі родимки називаються диспластич-ними невусами. В цілому переродження можуть піддатися майже будь-які родимки, але диспластичні невуси відрізняються більшими розмірами (біль-
ше 5 мм), асиметрією, нерівномірним забарвленням (два і більше відтінки), а також мають не рівний контур.
У 30% випадків диспластичні невуси можуть передаватися у спадок. Особливо уважно слід ставитися до родимок, що з’явилися після 20-річного віку. Диспластичні невуси підлягають хірургічному видаленню з обов’язко- вим наступним гістологічним дослідженням.
Найважливішим фактом ризику розвитку меланоми є ультрафіолето- ве випромінюванням. Зловживання ультрафіолетом може спровокувати виникнення меланоми, тому слід обмежити перебування на сонці. Ця рекомендація стосується всіх людей, але особливо важлива для тих, хто входить в групу ризику. Це, перш за все, люди зі світлим або рудим волоссям, численними веснянками і блакитними очима, які легко одержують сонячні опіки, а також ті, чиї родичі страждали на меланому і мають спадкову схильність до даного захворювання.
Існує ряд рекомендацій, виконання яких дозволить зменшити ризик виникнення злоякісних пухлин шкіри:
- Повне виключення перебування на пляжі в період з 10 до 16 годин.
- Відмова від відвідування соляріїв.
- Категорично не допускати перебування на пляжі дітей у віці до 3-х років.
- Використання сонце-захисного одягу – капелюхів з широкими полями, сорочок з довгим рукавом і сонцезахисних окулярів.
- Категорично не заклеювати родимки пластиром.
- Застосовування сонцезахисних засобів в період перебування на сонці.
- Проведення самостійного огляду шкіри з метою виявлення підізрілих новоутворень шкіри.
- При виявлені новоутворень на шкірі потрібно негайно звернутися до лікаря дерматолога.
- У разі травми родимки негайно звернутися до лікаря дерматолога.
- Проведення дерматоскопії всіх підозрілих родимок і новоутворень шкіри.
Профілактика меланоми базується на глобальних висновках, зроблених у 80 роках xx століття на основі даних зібраних з усього світу в Центрі меланоми, що довели послідовну стадійність виникнення та прогресії меланоми стартуючи від невуса в диспластичний невус, а потім під впливом ультрафіолету і травми перетворюючись на поверхневу меланому, яка далі починає інвазивний ріст. Отже втручання на етапі диспластичного невуса може повністю зупинити паталогічний процес. Таким чином, основне зусилля направлено на своєчасне виявлення підозрілих по малігнізації невусів з їх своєчасним профілактичним видаленням. Цей підхід єдино дієвий в профілактиці меланоми.
Методом ранньої діагностики що дозволяє виявити раннє переродження невуса є дерматоскопія Дерматоскопія – це апаратний не інвазивний метод дослідження новоутворень шкіри дозволяє з високим ступенем достовірності визначити тип пігментного новоутворення шкіри і діагностувати меланому та інші новоутворення шкіри на ранніх стадіях.

В Миколаївському ОШВД за адресою вул. Радісна 18 травня з 8 00 до 17 00 буде проводитись дерматоскопічна діагностика в рамках "Дня Меланоми" тел. для довідок 47-88-93

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>